Pages

Subscribe:

Ads 468x60px

Creative Commons License

Clustr Map

Search This Blog

Friday, March 23, 2012

Kenzie's surface area and volume post.

Triangle = bxh1xh2
=3x5x8.5
____
2
=3x5-
=15
____ x 8.5
2
=63.75cm3

Rectangle = lxwxh
=20x8x16
=2,560cm3

3/8 triangle = bxh h2
=8x4x6.5
___
2
=16x6.5
=16x6.5

1) 3
__ of 104 cm 3
8
= 104
___ x 3
= 39cm3



2) 3
____ - o.375
8
Cylinder= 3.14 r 2 x h
= pixrxrxh
= d
__ = 12
2 ___ = 6
2
= 3.14 x 6 x 6 x 15
= 1.695.6

Steven Francisco's Voume blog post

Triangular prism picture (wont move)


Cylinder

C=3.14x8
C=25.12mm2

r=divide by 2
r=8 divide by 2
r= 4mm
A=pieR2
A=4.14x4x4
A=50.24mm2
TSa=50.24+50.24+25.12= 401..92



Rectangular Prism
Net
10x6=60 10x5=50 6x5=30
Triangular prism
5x3=15
15\2=7.5
7.5x8.5=63.75m3
Rectangular prism
LxWxH
8x20x16=2560cm3
Cylinder
R=d\2
R=12\2
=6
PiexRxRxH
3.14x6x6x15
V=1695.6cm3
Fraction
bxh\2
(4x8\2) =6.5
(32\2) = 6.5
(16) = 6.5
V= 104cm3
3\8 x13 39\104 x13
V=39cm3

hannah's Surface area & Volume post







Thursday, March 22, 2012

Oudorn's Surface Area and Volume Post






















Triangular Prism





















Cylinder




















Volume:

Triangular Prism









v= (bxh÷2) x h²
v= (4x8 ÷2) x 6.5
v= 16 x 6.5
v= 104cm³



Cylinder








v= πxr²xh
v= 3.14x6x6x15
v= 1695.6cm³



Rectangular Prism












v= l x w x h
v= 20cm x 8cm x 16cm
v= 2560m³



Triangular Prism











v = (bxh÷2) x h²
v = (5x3÷2) x 8.5
v = (7.5) x 8.5
v = 63.75m³

Jay Jay's Surface Area and Volume Post

Rectangular Prism

T+F+S
lxw lxw lxw
5x10=50m2 10x6=60m2 5x6=30m2

TSA=2(T+F+S)
TSA=2(50m2+60m2+30m2)
TSA=2(140m2)

Triangular Prism
bxh/2 8x9/2= 72/2
36x2=72cm
50+45+40=135cm2
TSA= 207cm2

Cylinder
πd
3.14x8=25.12mm
lxw
12x25.12=301.44mm
TSA= 50.24+50.24+301.44
TSA=40192mm2



bxh/2
3 x 5/2=
15/2=
7.5cm3
7.5 x 8.5=63.75m3
l x w x h
20 x 8 x 16= 2560cm3
bxh/2xh
4 x 8/2=
16 x 6.5=
104cm3
3/8=
.375
.375 x 104= 39cm3


πxRxRxH
3.14x6x6x15=1695.6

MANGA MANGA MANGAAAAA

Terence's Surface Are and Volume Post



Volume:
Rectangular Prism
Lxwxh
8x20x16=2,560cm3
Triangular Prism
bxh/2
5x3=15
15/2=7.5
7.5x8.5=63.75m3
Cylinder
d/2=r
12/2=6
PIExrxr
3.14.6x6=113.04
PIEr2xh
113.04x15=1,695.6
Triangular Prism
bxh/2
8x6.5=52
52/2=26
26x4=104
3/8=0.375
104x0.375=39cm3
Surface Area:

Rose's Surface Area and Volume Post

SURFACE AREA

Rectangular Prism





faces-6 of them
-3 sets of 2 are equal faces





































Triangular Prism




-2 faces are the same
-3 rectangular faces










































Cylinder




-radius- half of a diameter
-diameter- cut circle exactly in half









































Volume

TRIANGULAR PRISM












RECTANGULAR PRISM













TRIANGULAR PRISM WITH FRACTION
























CYLINDER